דף הבית
חדשות
כולנו אחריות חברתית

כולנו אחריות חברתית

13.02.2017

בעבר הלא רחוק בעלים ומנהלי חברות ראו לנגד עיניהם את טובת הארגון אליו הם השתייכו. הצלחת ורווחי הארגון עמדו בראש סדר העדיפויות ויתר הנושאים כגון רווחת העובדים, תנאים סוציאליים, או הדאגה לסביבה המקורבת והמורחבת היו אמצעים להשגת המטרה.
בעידן המודרני מקובל להשתמש במושג "אחריות חברתית" בהקשר של ערכי כבוד ונתינה, אכפתיות, רגישות ומעורבות בין אנשים וקהילות.
בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר את המושג "אחריות חברתית" גם בהקשר של חברות ותאגידים. האחריות החברתית התאגידית החלה להתגבש כבר לפני יותר מעשור, לאחר כמה פרשיות רועשות מעולם העסקים והממשל (כגון קריסת תאגיד אנרון, נושא התרומות למפלגות, קריסת הבנק למסחר) בעקבותיהן הבינו בארץ ובעולם כי המושג אחריות חברתית חייב לעלות על סדר היום הניהולי, הפיננסי, העסקי, הפוליטי והמדיני.

אז מהי למעשה "אחריות חברתית"?

בתחושת הבטן, כולנו מבינים שמדובר במשהו חיובי, אבל האם אנחנו באמת יודעים מה זה אומר? התשובה לכך מורכבת.
הדעה הרווחת בקרב מנהלים בכירים בעולם היא שאחריות חברתית היא מערכת עקרונות ומוסכמות המקבילה למערכת החוקים הרשמית, המסייעת לתאגידים לייצר באופן ראוי ומוסרי פעילות עסקית הוגנת, תוך אתיקה ניהולית, שמירת כבוד האדם, הלקוח, המנהל והעובד, מודעות ושמירה על איכות הסביבה, ומעורבות ותרומה לקהילה. למעשה, במציאות החדשה בעלי הארגון מבינים כי האחריות החברתית אינה מסתיימת באחריות של התאגיד לעצמו אלא גם לכל אלה המקיפים אותו, ושלמעשה הצלחה ארגונית ועסקית כרוכה בהצלחה חברתית וסביבתית.
ארגונים המאמצים גישה של ניהול מתוך אחריות חברתית ושילוב שיקולים אתים וסביבתיים בתהליכי קבלת החלטות מצטרפים אל המגמה בעולם כולו וזוכים ליתרונות תדמיתיים וכלכליים – התדמית העסקית עולה מדרגה, הניהול הארגוני איכותי יותר, ולחברות המקיימות פעילות בינ"ל הטמעת התקן לאחריות חברתית יכולה להיות משמעותית בפתיחת דלתות לעסקים חובקי עולם.
עם השנים, ארגון התקינה הבינלאומי ISO גיבש תקן אחריות חברתית תאגידית ומטמיע אותו בהדרגתיות בתאגידים וארגונים בעולם.

גלובל רוטו שקע מאמצת את התפיסה והאתיקה החדשה והטמיעה לאחרונה תקן אחריות חברתית במפעל.
במסגרת עבודתנו המשותפת עם החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל) וכספק תוויות wrap around מוביל, צוות האיכות במפעל הוביל את תהליך התעדת והטמעת התקן לאחריות חברתית. חשיבותם של כללי ההתנהגות אלה עולים בקנה אחד עם החזון והקוד האתי של החברה, והחתירה המתמדת למצוינות.